Akile Teşkilatı

Akile Teşkilatı

Akile Teşkilatı 1983 yılında Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ülkemizin gençliğine bir armağanı olarak kurulmuştur. Teşkilatın amacı maddi yetersizliklerden dolayı eğitimlerini sürdürmekte zorlanan veyahut eğitime hiç başlayamayan gençlere fırsat eşitliği tanımaktır. 

Erbakan hocamız ülkenin geleceğinin, eğitimli bir gençliğe bağlı olduğunu her daim savunmuştur. Kendisi 1943 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni birincilik ile bitirmiş, üniversiteye sınavsız geçiş hakkı kazanmasına rağmen sınava girmeyi tercih etmiştir. Gösterdiği üstün başarı neticesinde üniversite eğitimine ikinci sınıftan başlamıştır. 1948 yılında İTÜ Makine Fakültesi’nden mezun olmuş ve devam eden dönemde Makine Fakültesi Motorlar Kürsüsü’nde asistan olarak görev almıştır. 1951 yılında ilmi araştırmalar yapmak için Almanya’da Aachen Teknik Üniversitesi’ne gitmiştir. Hazırlamış olduğu doktora teziyle Alman üniversitelerinde doktor unvanını kullanmaya hak kazanmıştır. Henüz 27 yaşındayken Türkiye’nin en genç doçenti olmuştur. İlk yerli motor 1956 yılında onun tarafından üretilmiştir. 

Sayısız başarılar sığdırdığı ömrü boyunca gençlerin dinini ve imanını bilen, bilinçli, şuurlu, manevi ve milli değerlerine yürekten bağlı nesiller olarak yetişmesi için çalışmalar sürdürmüştür. “Bir milletin güçlü olması için evlatlarının bir yandan ilim öğrenmesi, bir yandan nefis terbiyesi yapması lazım gelir.” sözleri Hocamızın eğitime verdiği önemin bir kanıtıdır. Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ülkemizin geleceği gençlerimizin eğitimleri için attığı en önemli adımlardan biri Akile Teşkilatı’nı kurmak olmuştur. Teşkilat maddi imkan sahibi hayırseverler ile ihtiyaç sahibi öğrenciler arasında bir köprü görevi taşımaktadır. Ülkenin yarınları gençliğin eğitimine katkıda bulunmak isteyen hayırseverler, Akile Teşkilatı sayesinde bu rüyalarını gerçekleştirebilmektedir. 

Erbakan hocamızın arzusuyla ülkemizin 40 farklı noktasında 40 adet akile teşkilatı kurulmuştur. Teşkilatın İstanbul sorumluluğu Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamız tarafından Doç. Dr. Nedim Urhan ve İsmail Ergün Beyefendi’ye verilmiştir. Kurulduğu günden bu yana 40 bini aşkın öğrenciye ulaşan Akile Teşkilatı her geçen gün sağladığı burs desteği sayısını arttırmaktadır. Burs desteği sağlanması konusunda tek koşul gerçekten ihtiyaç sahibi olma durumudur. Bu koşul sağlandığı takdirde ilköğretim, ortaöğretim, lise, üniversite çağındaki her çocuk ve gence ayırt etmeksizin burs desteği verilmektedir. 

Teşkilatımızın en mühim gayesi, ülkemizde her gencimizin eli kalem tutana dek gayretle çalışmaktır. Bilgi, kültür ve erdemle donanmış gerçek ilim adamlarının yetişmesi ve öncü kuşaklar olarak topluma liderlik etmesi için gayretimizi sürdüreceğiz.