Doç. Dr. Nedim Urhan Hocamız

Doç. Dr. Nedim Urhan Hocamız

Doç. Dr. Nedim Urhan

Nedim Urhan Hocaefendi 1935 yılında Artvin’de dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Artvin’de tamamlayan Hocaefendi okumaya ve kendini geliştirmeye devam etmek istiyordu. Fakat ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için bunun pek mümkün olmayacağını düşünmekteydi.

O yıllarda İstanbul’da İmam Hatip Okulu’nun açılacağı haberini, bir gazete küpüründen aldı. Yakınlarından aldığı borçla, eğitimi için İstanbul yoluna koyuldu. Burada 7 yıllık bir eğitim aldı. Eğitiminin 5. yılında imam olarak görev yapmaya başladı. İmam Hatip Okulu’ndaki eğitiminin yanında Ali Haydar Efendi, Gönenli Mehmet Efendi, Ömer Nasuh Bilmen ve İsmail Efendi gibi büyük üstatlardan Hafızlık, Fıkıh, Akaid, Hadis, Aşere, Takrip ve Arapça eğitimlerini aldı. Okul günlerinde hocası ve aynı zamanda okul müdürü olan Celaleddin Öktem Hoca kendisine “İmam-ı Birgivi” lakabını takmıştı.

İmam Hatip Okulu eğitiminin ardından Yüksek İslam Enstitüsü sınavlarını kazandı ve buradaki eğitimini de başarıyla tamamladı. Okulundan mezun olduktan sonra Giresun’da din kültürü öğretmenliği görevine başladı. Burada İmam Hatip Okulu’nu kurdu ve uzun yıllar bu okulda hizmete devam etti. Daha sonra dönemin Milli Eğitim Bakanı’nın çağrısı üzerine İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) gelerek “Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeliği” görevine başladı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocaefendi’nin başlattığı Milli Görüş hareketini ilk günlerinden itibaren izledi ve daha sonra en büyük destekçilerinden oldu. Fakültede görevine devam ettiği sıralarda aynı zamanda siyasetle de ilgilendi.

Akademik çalışmaları için bir süre Suriye’de bulunan Nedim Urhan Hocaefendi, ülkeye döndükten sonra doktora eğitimine müracaat etti. Çeşitli eğitim ve konferans çalışmaları için sık sık Belçika’da bulundu. Burada Fransızca dil bilgisini geliştirme fırsatı yakaladı. İki buçuk yıllık çalışmalarının ardından doktorasını tamamladı. Yardımcı doçentlik sınavları için yabancı dil sınavlarına hazırlandı, imtihanlarını başarıyla geçti ve öğretim üyesi oldu. Fakültedeki öğrencileri onu örnek alıyor, çalışmalarını her zaman severek takip ediyordu.

2002 yılında üniversitedeki görevinden emekli oldu. Emekliliğinin ardından gençler için seminer, konferans ve eğitim faaliyetleri sürdürmeye devam etti. Nedim Urhan Hocaefendi dini, imanı sağlam, kaliteli, tavizsiz, alt yapısı sağlam, ümmetçi; bilgi, ihlas, şuur, fedakarlık, heyecan ve ufuk sahibi nesiller yetiştirme yoluna ömrünü adamıştır.

Doç. Dr. Nedim Urhan hocamız 03.10.2022 tarihinde Dar-ı Bekaya irtihal etmiştir.