BAĞIŞ YAP

0216 561 15 37

info@darulerkam.org.tr

İlim ve İrfan Merkezi

Öğrenci Kayıt Formu

SARIKAMIŞ HAREKÂTININ 106. YILI

SARIKAMIŞ HAREKÂTININ 106. YILI

Osmanlı ordusu, çeşitli bölgelerde tutunmaya çalıştığı 1. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Kafkas cephesinde de çarpışacaktı. Harekâtın 22 Aralık 1914 sabahı yapılmasına karar verildi. Sarıkamış kasabası Rus kuvvetlerinin ileri üssüydü ve onlar için stratejik açıdan önemli bir bölgeydi, bu sebeple Türk kuvvetlerinin bir numaralı hedefi olacaktı.

Türk tarafı için olumlu gelişmelerle başlayan taarruz, devam eden günlerde Osmanlı kolordularının birleşememesiyle Rus tarafının üstünlüğüne evrilecekti. Bölgenin çetin şartları, şiddetli soğuk hava, kar yağışı ve sis askerlerimizin karşısındaki en büyük engeldi. 26 Aralık günü başlayan ve on dört saat devam eden Allahüekber tırmanışı gibi taarruz ve geri çekilme esnasındaki uzun yürüyüşlerde maalesef birçok askerimiz donarak şehâdete erdiler. İki haftadır açlık ve soğukla boğuşan birlikler 4 Ocak günü dağ yolları üzerinden Erzurum istikametine doğru geri çekilmeye başladı ancak zaiyat ağır olduğundan pek azı geri dönebildi. Harekât sonrası 1916 Şubat ayında Erzurum, Mart ayında Bayburt ve Gümüşhane, Nisan ayında Erzincan ve Trabzon gibi şehirler Rus hâkimiyetine geçti. Ancak Rusya’da 1917’de başlayan ihtilâl, Rusların geri çekilmesini sağladı. Harekât sonunda tüm bölgede yaklaşık otuz bin şehidimizin olduğu tahmin edilmekteydi. Rus generalin günlüğünde ise, 20 bine yakın Osmanlı askerinin esir alındığı yazılıydı. Şehitlerimiz ve esir düşen askerlerimize ek olarak, geri çekilip bölgedeki köylere dönebilen binlerce askerimiz oldu. Bunlar arasında yaralı olanlar da vardı ve birçok askerimiz hastalıklarla boğuştu.

Harekâtın 106. yılında vatan uğruna canlarını vermekten çekinmeyen kahraman Sarıkamış şehitlerini rahmet ve minnetle anıyoruz.