BAĞIŞ YAP

0216 561 15 37

info@darulerkam.org.tr

İlim ve İrfan Merkezi

Öğrenci Kayıt Formu

ŞEHİT LİDER MUHAMMED MURSİ

ŞEHİT LİDER MUHAMMED MURSİ

8 Ağustos 1951’de, Şarkiye’de dünyaya gelen Muhammed Mursi beş kardeşten en büyüğü idi. Annesi ev hanımı, babası ise çiftçilik ile meşguldü. 1978 yılında Kahire Üniversitesi’nde mühendislik eğitimini tamamlayarak lisansını aldı. Doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamladı. 1982-1985 yılları arasında Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev aldı. Buradaki görevinden ayrılıp eğitim vermek için Mısır’a döndü ve Zazazig Üniversitesi mühendislik fakültesinde 1985-2010 yılları arasında, dekanlık görevini yerine getirdi.

Siyaset hayatına atılmasında Müslüman Kardeşler’e yakınlığı etkili oldu. 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili olarak parlamentoda görev aldı. 2011 Mısır Devrimi’ne destek verdi. 30 Nisan 2011’de Müslüman Kardeşler tarafından kurulan Özgürlük ve Adalet Partisi’nin başkanı olarak seçildi. 2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerine yoğun ve etkili bir seçim kampanyası ile hazırlandı. İlk turda %25,5 oy alarak ikinci tura girme hakkı kazandı. İkinci turda %51.73 oy oranıyla Mısır’ın 5. cumhurbaşkanı oldu. 30 Haziran 2013’te Mısır Silahlı Kuvvetleri Muhammed Mursi’yi istifa etmesi için uyardı. 3 Temmuz 2013 tarihine gelindiğinde ordu yönetime el koydu. Mursi darbeyi ne olursa olsun kabul etmediğini belirterek direnişini sürdürdü. 16 Mayıs 2015 yılında mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı. 17 Haziran 2019 tarihinde casusluk suçlamasıyla yargılandığı duruşma sırasında yaşamını kaybetti. 6 yıl boyunca haklı davasından vazgeçmeden zulme direnişinin mükafatı şehadeti oldu. Davasında ve ideolojisinde daima Hakkı üstün tutan, Mısır’ın seçilmiş lideri Muhammed Mursi direnişini şu sözleri ile açıklamıştı: “Bu haklarımızın bedeli için benim kanım akacaksa, ben hazırım. Vatan uğruna canımı kolayca veririm. Allah her şeye kadirdir. Kimse sizi aldatmasın. Sakın tuzaklara düşmeyin.”

Şehit Mursi’nin cenazesi, Kahire’nin doğusunda, Medinet’un Nasr semtindeki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mürşitlerinin defnedildiği kabristanlıkta toprağa verildi. Vefatının seneyi devriyesinde Şehit Lider Muhammed Mursi’yi saygı ve rahmetle anıyor, zalim ve darbeci zihniyeti bir kez daha kınıyoruz.

"Hiçbir zaman haksızlığa boyun eğmeyin. Hiçbir zaman alçalıp boyun eğmeyin. Vatanımızdan, hukukumuzdan, haklarımızın ve dinimizden en ufak taviz vermeyin."