BAĞIŞ YAP

0216 561 15 37

info@darulerkam.org.tr

İlim ve İrfan Merkezi

Öğrenci Kayıt Formu

Bayram Ali Öztürk Hocaefendi

Bayram Ali Öztürk Hocaefendi

Bayram Ali Öztürk Hocaefendi 1 Mart 1952 tarihinde Trabzon Of’da dünyaya geldi. Hocaefendi, ilkokul ve ortaokulu Sakarya’da tamamladı. Erken yaştan itibaren kitaplarla haşır neşir olmaya başladı. Öyle ki vaktinin büyük bir bölümünü kitap okumaya ayırırdı. İmam Hatip Lisesi eğitimini de tamamlamasının ardından Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü’nü kazandı ve üniversite hayatı boyunca başarılı bir eğitim süreci geçirdi. Mezun olmasına yakın geleceği için çizeceği yol hakkında fikir danışmak için Mahmud Efendi Hazretleri’ne mektuplar yazdı. O da kendisine İstanbul’a gelmesi konusunda tavsiye verdi.

1978 yılında hocasının öğüdü ile İstanbul’a yerleşen Bayram Ali Öztürk Hocaefendi, yeniden medrese eğitimine başladı. Araştırmayı, okumayı çok seven Hocaefendi, bilgi birikimini paylaşmaktan da keyif alırdı. Talebelere yol gösterir, sorularını içtenlikle yanıtlardı. Kimi zaman üniversite hocaları dahi onun bilgi birikimden faydalanmak için kendisine sorular sorardı. Arapça, Farsça, İngilizce, Osmanlıca ve Almanca dillerine hakim olan Hocaefendi birçok farklı kaynaktan okuma yapmayı ve araştırmayı severdi. Bir İmam Rabbani hayranı olan Hocaefendi Mektubat adlı eserini ezbere bilirdi. 20 binden fazla kitaptan oluşan bir kütüphaneye sahip idi. Onun en büyük mirası ilmi ve kitaplarıydı. Derin bilgi birikimi ile çok sayıda talebeye rehberlik etti ve yol gösterdi. Bayram Ali Öztürk Hocaefendi İsmailağa Camiinde gerçekleştirdiği sohbetlerinde her zaman son derece kıymetli bilgiler verirdi.

İslam’ı tehdit eden unsurlar konusunda tesbitlerde bulunan Hocaefendi aynı zamanda inandıklarını konuşmaktan ve savunmaktan sakınmazdı. 3 Eylül 2006 günü İsmailağa Camiinde yaptığı sohbeti bitiren Hocaefendi bir saldırgan tarafından kalbinden bıçaklandı. Şehadetin üzerinden 13 sene geçsede katilin azmettiricisi ne yazık ki bulunamadı. Bayram Ali Öztürk Hocaefendi’yi şehadetinin seneyi devriyesinde rahmetle anıyoruz.